Puzzle dla dzieci – rodzaje i korzyści płynące z ich układania

Układanie puzzli to znana od wielu lat forma spędzania wolnego czasu – lubiana zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Dawniej na rynku dostępne były tylko papierowe układanki. Dzisiaj sklepy z zabawkami oferują dużo więcej wariantów. Jakie rodzaje puzzli wyróżniamy i jaki wpływ wywierają one na rozwój dziecka?

Puzzle dla dzieci – rodzaje

Gdy rodzice zaczynają zastanawiać się, które z puzzli będą najlepsze dla ich pociechy, muszą zdawać sobie sprawę, że czeka ich nie lada wyzwanie. Gama puzzli dla dzieci jest bardzo szeroka. Do najpopularniejszych rodzajów puzzli dla najmłodszych należą:

  • klasyczne puzzle papierowe;
  • puzzle piankowe;
  • puzzle drewniane;
  • puzzle przestrzenne. 

Oczywiście ich dobór jest mocno uzależniony od wieku dziecka. Przykładowo, pierwsza pozycja nie powinna być brana pod uwagę przez rodziców dzieci żłobkowych, które mają tendencję wkładania zabawek do buzi. Puzzle wymienione na ostatnim miejscu przeznaczone są zaś raczej dla starszych pociech. Łączenie poszczególnych elementów jest tutaj bardziej skomplikowane i wymaga większych umiejętności manualnych. Na puzzle piankowe składają się zazwyczaj większe fragmenty wykonane z miękkiego tworzywa. Są całkowicie bezpieczne dla maluchów. Drewniane cieszą się dużym powodzeniem ze względu na ich trwałość.

Puzzle dla dzieci – zalety

Regularne układanie puzzli kryje w sobie wiele zalet. Badania wykazały, że dobieranie pasujących do siebie kawałków (które jednocześnie przedstawiają obrazek interesujący dla dziecka, np. postać z ulubionej bajki) stymuluje pracę obu półkul mózgowych oraz pozytywnie wpływa na koordynację wzrokowo-ruchową. Dziecko rozwija swoje zdolności manualne, ćwiczy koncentrację i pamięć, uczy się analitycznego, logicznego myślenia, a także nabiera większej wytrwałości w dążeniu do celu.

Warto nadmienić, że puzzle dla dzieci to rozrywka edukacyjna, która może zachęcić rodziców do spędzania większej ilości czasu ze swoimi latoroślami. Korzyści dosięgają więc nie tylko dzieci, ale również ich opiekunów. Zabawa dla całej rodziny gwarantowana!