Puzzle dla dzieci – nie tylko dobra zabawa

Wybierając zabawki dla dzieci, warto stawiać na takie, które nie tylko zapewniają rozrywkę, ale również rozwijają. Idealnie w ten schemat wpisują się różnorodne układanki i puzzle dla dzieci.

Rozwijające puzzle dla dzieci

Układanie puzzli to idealne zajęcie dla dzieci w każdym wieku. Z jednej strony stanowi doskonałą zabawę, która potrafi zająć dziecko na dłuższy czas, dając mu mnóstwo satysfakcji z ułożenia układanki. Z drugiej strony układanie puzzli dla dzieci pobudza do pracy obie półkule mózgowe, dzięki czemu doskonale wspiera rozwój maluchów i pozwala na zdobywanie nowych umiejętności:
– uczy logicznego myślenia,
– rozwija wyobraźnię,
– stanowi doskonały trening pamięci i koncentracji,
– ćwiczy cierpliwość,
– rozwija koordynację wzrokowo-ruchową.

Jakie puzzle dla dzieci wybrać?

Wybór puzzli dla dziecka powinien być podyktowany przede wszystkim jego możliwościami i stopniem rozwoju. Dla najmłodszych sprawdzą się drewniane puzzle jednoelementowe, których układanie polega na dopasowaniu kształtu do odpowiedniego otworu. Dwulatki świetnie radzą sobie z puzzlami składającymi się z kilku elementów – ważne, by były one odpowiednio duże i wykonane z trwałych materiałów, odpornych na zniszczenie. Kolejnym etapem może być układanie puzzli podłogowych, składających się z kilkunastu elementów. Przedszkolaki z powodzeniem układają puzzle składające się z kilkudziesięciu do nawet stu elementów. Dla dzieci w wieku szkolnym warto wybrać puzzle mające kilkaset elementów, a dla tych najbardziej zaawansowanych – nawet tysiąc i więcej.

Tematyka puzzli dla dzieci

Oprócz liczy elementów i stopni skomplikowania puzzli dla dzieci, istotna jest również ich tematyka, która powinna być zgodna z zainteresowaniami malucha. Dla najmłodszych najlepsze będą układanki z dużymi, wyraźnymi obrazkami, przedstawiającymi pojedyncze przedmioty. Mogą to być np. owoce i warzywa, pojazdy, zwierzęta czy przedmioty codziennego użytku, które maluch zna z własnego otoczenia i potrafi je rozpoznać. Nieco starsze dzieci uwielbiają puzzle przedstawiające bohaterów z ulubionych kreskówek. Księżniczki Disneya, Strażak Sam czy Psi Patrol potrafią skutecznie zachęcić każdego przedszkolaka do podjęcia wyzwania i ułożenia całkiem skomplikowanej układanki. Starsze dzieci z chęcią sięgają po puzzle z postaciami z gier komputerowych, sportowcami czy ulubionymi zwierzętami.